|
|
|
| Battery | Sold Separately |
| Body | Painted, Decaled, Trimmed |
| Bushing Material | Metal |
| Charger | Sold Separately |
| Chassis | 7075-T6 Aluminum Chassis Plate |
| Completion Level | Ready-To-Run |
| Connector Type | IC5 |
| Differential | Gear |
| Drive Type | Forward/Brake/Reverse |
| Drivetrain | 4WD |
| Gear Pitch | 1.0 Mod |
| LiPo Compatibility | 4S, 6S |
| Max Battery Dimensions | 158mm x 48mm x 70mm (6.22 x 1.89 x 2.76 in) |
| Motor Size | 4074 2050Kv |
| Motor Type | Brushless |
| Pinion | 15T, 23T |
| Power System | 6S |
| Power Type | Electric |
| Product Height | 6.61" (168 mm) |
| Product Length | 22.87" (581 mm) |
| Product Weight | 11.64 lbs (5.2kg) |
| Product Width | 16.93" (430 mm) |
| Radio | Included |
| Receiver | Included |
| Scale | 1/7 |
| Servos | Included |
| Shock Type | Oil-filled |
| Speed Control | Included |
| Spur Gear | 50T |
| Suspension | Tuned |
| Technology | Dual Protocol RX (DSMR/SLT), Smart |
| Tire Tread | dBoots Katar |
| Top Speed | 75+ |
| Vehicle Size | Large |
| Vehicle Type | Off-Road, EXtreme Bash, Monster Truck |
| Wheel Hex Size | 17mm |
| Wheel Width | 2.24" (57mm) |
| Wheelbase | 16.18" (411 mm) |