| Approximate Assembly Time | No Assembly Required |
|---|---|
| Battery | Sold Separately |
| Body | Painted, Decaled, Trimmed |
| Charger | Sold Separately |
| Chassis | 4WD Mid Motor |
| Completion Level | Ready-To-Run |
| Connector Type | IC5 |
| Differential | Gear |
| Drivetrain | 4WD |
| Final Drive Ratio | 7.50 |
| Gear Pitch | Mod-0.8 |
| Ground Clearance | 15 mm |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.6 / 2.4 in |
| Internal Gear Ratio | 2.85 |
| LiPo Compatibility | 2S, 3S |
| Max Battery Dimensions | 147 mm x 51 mm x 48 mm |
| Motor Size | 3660-3400 Kv |
| Motor Type | Brushless |
| Oil Type & Content | Diff: 10,000 / Shock: 2,000 cSt |
| Pinion | 19T, 28T |
| Power System | 223S |
| Power Type | Electric |
| Product Height | 6.34" (161 mm) |
| Product Length | 22.12" (562 mm) |
| Product Weight | 6.42lbs (2.91kg) |
| Product Width | 10.08" (256 mm) |
| Radio | Included |
| Receiver | Included |
| Roll Out | 35.60 mm/rev |
| Scale | 1/8 |
| Servos | Included |
| Shock Type | Oil-filled composite |
| Speed Control | Included |
| Spur Gear | 50T |
| Suspension | Independent |
| Technology | DSC |
| Tire Compound | Medium |
| Tire Tread | dBoots Hoons |
| Top Speed | 65+ |
| Vehicle Size | Standard |
| Vehicle Type | All-Road |
| Wheel Hex Size | 14mm |
| Wheel Width | 1.38" (35 mm) |
| Wheelbase | 13.19" (335 mm) |