|
|
|
| Battery | Sold Separately |
| Battery Tray Dimensions | L: 5.51 W:1.97 H: 1.38 in (140 x 50 x 35 mm) |
| Body | Pre-painted Polycarbonate |
| Brakes | Integral with ESC |
| Charger | Sold Separately |
| Chassis | Composite |
| Completion Level | Ready-To-Run |
| Connector Type | IC5 |
| Drivetrain | 2WD |
| LiPo Compatibility | 2S, 3S |
| Motor Type | Brushless |
| Power System | 223S |
| Power Type | Electric |
| Product Height | 9.06" (230 mm) |
| Product Length | 18.3" (465 mm) |
| Product Weight | 6.02 lbs (2.73kg) |
| Product Width | 13.54" (344 mm) |
| Radio | Included |
| Receiver | Included |
| Scale | 1/10 |
| Servos | Included |
| Speed Control | Included |
| Technology | SLT Protocol |
| Tire Tread | dBoots Chevron MT |
| Top Speed | 50+ |
| Vehicle Size | Standard |
| Vehicle Type | Monster Truck |
| Wheelbase | 11.61" (295 mm) |