| Battery | Included |
|---|---|
| Charger | Included |
| Completion Level | Kit |
| Connector Type | IC2 |
| Drivetrain | 4WD |
| LiPo Compatibility | 2S |
| Motor Type | Brushed |
| Power Type | Electric |
| Product Height | 4.72" (120 mm) |
| Product Length | 13.31" (338 mm) |
| Product Weight | Weight with included battery: 2.27 lbs (1.03kg) |
| Product Width | 6.77" (172 mm) |
| Radio | Included |
| Receiver | Included |
| Scale | 1/16 |
| Servos | Included |
| Shock Type | Oil-filled |
| Tire Tread | dBoots Fortress |
| Top Speed | 20+ |
| Trim Scheme Colors | Black, Clear |
| Vehicle Size | Mini |
| Vehicle Type | Desert Truck |
| Wheelbase | 7.71" (196 mm) |